Nikiszowiec

Wycieczka po Katowicach, która odbyła się 27 września 2008 roku. Zdjęcia odgrzebane ze starych nośników CD/DVD przedstawiają Nikiszowiec.

Czyli osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche” wybudowane w Janowie. Obecnie jest częścią dzisiejszej dzielnicy Katowic Janów-Nikiszowiec.

Zabytkowa zabudowa mieszkaniowa osiedla w Nikiszowcu powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów. Budowa przebiegała w dwóch zasadniczych etapach: I; od 1908 do 1915 i II; od 1920 do 1924. W skład całego kompleksu wchodzi dziewięć połączonych ze sobą, ceglanych budynków oraz neobarokowy kościół pw. św. Anny, w którym znajdują się organy o 75 głosach i 5350 piszczałkach. Znaleźć tu można również obiekty użyteczności publicznej takie jak sklepy, piekarnię, restaurację, szpital, aptekę, pocztę, dwie szkoły, łaźnię, Muzeum Historii Katowic w budynku po dawnej pralni i maglowni, zakład fotograficzny działający od 1919 roku.

Całość tej zabudowy znajduje się w rejestrze zabytków i objęta jest ochroną prawną. Tereny Nikiszowca stały się także plenerem dla filmów: Kazimierza Kutza, Macieja Pieprzycy, Lecha Majewskiego, Janusza Kidawy, Radosława Piwowarskiego.

Źródło: Wikipedia.

 

Jedna odpowiedź do “Nikiszowiec”

  1. Pingback: Bytom – Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *